Valentínske hry v ŠKD plné srdiečok a zábavy
Valentínske hry
- 11
Ôsmacká Exkurzia Bratislava
Na hodinách občianskej náuky, dejepisu i slovenčiny často prichádzame do kontaktu s pojmami ako vláda, parlament, moc, zákony, osvietenstvo, romantizmus, štúrovci, preto sme sa rozhodli aj tento rok podniknúť výpravu do nášho hlavného mesta.
Rozvrh v NRSR rozhodol o termíne 13. a 14. február, my sme ho akceptovali a vyrazili sme. Cesta vlakom nám v družnej atmosfére a pri konzumácii zásob od maminky ubiehala jedna radosť. Po príchode do Bratislavy sme navštívili parlament, kde sme sa dozvedeli niečo z dejín slovenskej štátnosti i to, že buste Štefánika nechýbajú nohy a ruky, ale generálska čiapka.
Na Bratislavskom hrade sme si zas pripomenuli najstaršie dejiny Slovenska a zásady slušného správania, na nádvorí sme si zas zapolemizovali pod sochou Svätopluka.
Prezreli sme si staré mesto a pred ubytovaním sa nesmel nikto zostať hladný. Preto sme navštívili jedno z nákupných centier a urobili si dostatočné zásoby. Ôsmaci, ako každý rozumný človek, v noci aj spali.
Nasledujúci valentínsky deň sme strávili na hrade Devín, kde sme našu pozornosť venovali veľkomoravskému obdobiu, štúrovcom, železnej opone i nežnej revolúcii. Tiež sme mnohí pochopili, že teplé oblečenie je teplé oblečenie. Našťastie bol spomínaný Valentín a zimu tak zmierňovala všeobjímajúca láska. Ešte sme nazreli do krásne zrekonštruovanej budovy SNG a spoznali aspoň maličkú časť jej zbierok.
Heslom výpravy bolo carpe diem (využiť deň), čo sa nám podarilo naplniť vrchovatou mierou. Pred odchodom sme sa stihli posilniť v ďalšom centre a potom už len číslo 93 a hurá na jarné prázdniny.
PS: Vlaky boli super, meškanie žiadne.
4
Karneval
Prírodovedný päťboj
Na Valentína, sme sa my, deviataci, zúčastnili súťaže Prírodovedný päťboj, ktorá prebiehala na Gymnáziu Kukučínova ulica v Poprade. Súťažili sme vo vedomostiach z oblasti matematiky, fyziky, chémie, biológie a informatiky. Vytvorili sme dva tímy, Víťazi a Traktoristi. Úlohou tímov bolo v danom časovom limite vyriešiť čo najviac zaujímavých teoretických úloh a jednu praktickú úlohu z každého predmetu. S ľahkosťou sme vyriešili 10 príkladov z každého predmetu, takže riešenie 50 teoretických úloh sme zvládli veľmi dobre. V praktickej časti sa nám taktiež darilo, potrápila nás len matematika.
A nakoniec prekvapenie po vyhodnotení výsledkov.
Zo všetkých 19 tímov, sme sa my, Traktoristi, tešili z krásneho 3.miesta.
Okresné kolo Dejepisnej olympiády
10. február sa mnohým mohol zdať úplne bežným pondelkom. Po víkende sa niektorým zaiste ťažšie vstávalo a päť dní do ďalšieho víkendu nepridávalo na optimizme. Dokonca ani AI nás v súvislosti s týmto dňom veľmi nepobaví...
Tak napríklad, v roku 1258 Mongoli, vedení chánom Hülegü, vyplienili Bagdad a povraždili väčšinu jeho obyvateľov. V roku 1996 superpočítač Deep Blue od firmy IBM po prvýkrát porazil šachového veľmajstra Garriho Kasparova a v roku 2005 sa zas Kórejská ľudovodemokratická republika priznala k vlastníctvu jadrových zbraní.
Skupinke našich žiakov sa ale vstávalo o niečo ľahšie. Čakalo ich totiž Okresné kolo Dejepisnej olympiády. Na sedem statočných nám to tento rok „nevydalo“, a tak sa do boja pustila šestica v zložení Sofia Kurucová, Yasmine Horváthová, Alžbeta Teťáková, Ferko Griglák, Filip Ďurán a Brian Bartoník. V silnej konkurencii sa s prekážkami v podobe otázok z politických dejín i z dejín športu popasovali naozaj statočne a hanbu si rozhodne neurobili. Hoci sa im tento rok vo svojich kategóriách nepodarilo preniknúť do Krajského kola, súťaž opúšťajú bohatší o vedomosti i skúsenosti, ktoré o rok určite zúročia. My ostatní im pri tom môžeme držať palce alebo ešte lepšie - pridať sa k nim.
Valentínske hry
Farebný týždeň na prvom stupni ZŠ