Dňa 11. decembra sa v našej škole uskutočnilo školské kolo olympiády v anglickom jazyku. Naši ingliš spíkri si zmerali sily v písomnej a neskôr ústnej časti, kde sme sa presvedčili o tom, že fantázii sa naozaj medze nekladú a naši žiaci jej teda majú na rozdávanie. Blahoželáme víťazkám v jednotlivých kategóriách Eme Dzugasovej a Nine Petlánovej, ktoré nás budú reprezentovať na okresnom kole v januári. Samozrejme ďakujeme všetkým zúčastneným za naozaj funny popoludnie. V neposlednom rade ďakujeme našim pani učiteľkám, ktoré sa postarali o hladký a bezbolestný priebeh súťaže.
Školské kolo olympiády v anglickom jazyku alebo keď spíkujeme ako o život.
Exkurzia Levoča
V stredajšie mrazivé ráno 3.12.2019 sa prváčikovia vybrali na svoju prvú exkurziu do Levoče. Plní očakávaní nastúpili do poschodového autobusu. Cesta rýchlo ubehla a ich kroky smerovali do Knižnice pre nevidiacich. Zistili, ako sa pripravujú knihy a iné tlačoviny pre nevidiacich a vyskúšali si ich "čítať". Potom ich kroky viedli do Múzea špeciálneho školstva. Tam si na vlastnej koži vyskúšali, ako sa cíti človek, ktorý nevidí alebo nepočuje. Zistili, že to nie je vôbec jednoduché a svoj zrak a sluch si budú vážiť.
6
Mimoriadny oznam pre stravníkov
Z dôvodu uzávierky ku koncu kalendárneho roka 2019 a vynulovania stravného listu žiadame stravníkov, aby posledné odhlášky z obedov uskutočnili najneskôr dňa 13.12.2019, t. j. piatok do 13. 00 h. a to na dni 16., 17., 18., 19. a 20.12.2019. Po tomto termíne prihlasovanie a odhlasovanie nebude možné. V tieto dni je možné si obed odobrať do obedára.
Ďakujeme za pochopenie.
Poďakovanie
Ekologický Mikuláš 2019
V piatok 6. decembra k nám do školy prišiel Mikuláš. Spolu so svojími pomocníkmi - Anjelom, Čertom a Škriatkom navšívili každú triedu na 1. stupni a nezabudli ani na našich škôlkárov. V triedach sa spievalo, recitovalo, vinšovalo ale aj tancovalo. Za odmenu každý dostal balíček s dobrotami, ktoré potešili naše brušká. :)
19
Jesené hry
Jeseň žiari farbami ale aj zábavou, ktorej sme si užili v piatok 8. novembra 2019 neúrekom.Mali sme pripravené stanovištia s plnením jesenných úloh. Ako to vyzeralo, pozrite si v priložených fotografiách :)
Mali sme pripravené stanovištia s plnením jesenných úloh. Ako to vyzeralo, pozrite si v priložených fotografiách :)32
Spolok Spojenej školy Letná
Vážení rodičia, dovoľujeme si vás informovať, že rozhodnutím členskej schôdze zo dňa 07.11.2019 došlo k zvýšeniu ročného členského do Spolku SŠL o 5€, teda na sumu 65€ za školský rok.
Vedenie Spolku SŠL.
Exkurzia v cukrárni
Tradične v predvianočnom období sme sa aj tento rok vybrali s našimi šiestakmi do cukrárne v Starom Smokovci, aby sme si vyskúšali svoje cukrárske zručnosti.
Personál nás ako vždy privítal s voňavým čajom, pracovným oblečením a dobrou náladou. Pri pečení a zdobení bolo opäť veľa zábavy. Vlastnoručne vyrobené koláčiky chutili výborne a vyzerali ako malé umelecké diela. Všetci sme si ich spoločne vychutnali v príjemnom prostredí Cukrárne u Elišky, ktorej ďakujeme za tento skvelý zážitok.
8
Milujeme slovenčinu!
Popoludnie 14. novembra 2019 netrávilo štrnásť odvážlivcov plnením bežných povinností, ale niečím, čo by niekto považoval za čudáctvo. Oní štrnásti sa totiž rozhodli zmerať si sily
vo vedomostiach, tvorivých a prezentačných zručnostiach – konalo sa totiž školské kolo olympiády zo slovenského jazyka a literatúry.Súťažiaci z ôsmeho a deviateho ročníka ukázali, že slovenčina pre nich nie je len predmetom v škole, ale že v nej vidia aj ďalšiu možnosť rozvíjať sa. To, že to tak naozaj je, svedčia ich skvelé výsledky. Uspieť v tvrdej konkurencii a náročných kritériách nebolo vôbec jednoduché, avšak chlapci a dievčatá sa s nimi statočne popasovali.
Najviac sa darilo:
- Emke Bajtošovej zo Svišťov – 49 bodov
- Bibke Hrabkovskej z Lentiliek – 45 bodov
- Naty Hulkovej zo Svišťov – 44 bodov
27. novembra nás v okresnom kole olympiády zo SJL bude reprezentovať víťazka školského kola – Emka Bajtošová (9. S). Držíme jej palce!
Dobrodružstvo Bratislava
Naše dobrodružstvo sprevádzali už od začiatku zvláštne náhody. Vyrazili sme 7. a vrátili sme sa 8. novembra, cestovali sme vagónmi číslo 7 a 8 a teraz sa podržte, sme žiaci 7. a 8. ročníka!!!
Kde sme to vlastne boli? Zúčastnili sme sa exkurzie v Bratislave, kde sme v priebehu spomínaných dvoch dní spoznávali históriu a kultúru nášho hlavného mesta a nielen to.
Vo štvrtok sme si prezreli hrad Devín a jeho blízke okolie, nachádzali sme prepojenia medzi tým, čo si hovoríme v škole a tým, čo reálne vidíme. Po obede v nákupnom centre sme sa napapaní, oddýchnutí, nakúpení a nájdení pobrali do Incheby, kde sme navštívili veľtrh kníh Bibliotéka a tiež Festival vedy a techniky Amavet. Aby toho nebolo málo, mnohí z nás zamierili aj do pavilónu Minerály Bratislavy. Unavení a vypozeraní sme si užili jazdu električkou a nabrali smer hotel. Večer sa niesol v znamení odolávania spánku, únave, prosbám i hrozbám našich učiteľov. Napokon sme sa dohodli na remíze a nastalo ráno.
Piatkový program mali ôsmaci vyplnený návštevou parlamentu, v ktorom sa dozvedeli niečo o minulosti národnej rady, niečo o fungovaní i nefungovaní parlamentu, protokole i oknách v rokovacej sále. Presvedčili sa tiež, že bezpečnostné opatrenia v našom parlamente stále fungujú a dokážu promptne reagovať. Po návšteve parlamentu pokračovali prehliadkou starého mesta.
My, siedmaci, sme zatiaľ zažili rýchlojazdu časom, keď sme postupne prešli expozíciou Kelti na Slovensku, históriou Bratislavského hradu, starým mestom, v ktorom sme si všímali rôznorodosť budov, až po najmodernejšie časti Bratislavy. Skrátka, zmena na každom kroku. Potom nás už čakal len dlllll-lllll-lllll-lllll-lllll-lllll-lllll-lllll-lllll-lllll-lllll-lllll-lllll-lllll-lllll-lllll-lllll-lllhý návrat domov. Bolo fajn!
11
Poprad mám rád
Dňa 25. 10. 2019 sa tretiaci vybrali spoznávať pamiatky mestských častí Popradu. Zvolili sme si štyri trasy, ktoré smerovali do kedysi v histórii samostatných miest: Veľká, Spišská Sobota, Matejovce a Stráže.
Vo Veľkej sme navštívili Scherfelov dom a poprechádzali sme sa po Velickom námestí. V Spišskej Sobote nás čakali sprievodcovia, ktorí nám porozprávali o histórii kostola sv. Juraja a mestskej pamiatkovej rezervácii. Naša cesta ďalej pokračovala cez Matejovce do poslednej mestskej časti Stráže. Tu nás zaujali sypancové domy a morový stĺp.
Tešíme sa na spoznávanie ďalších častí Popradu. Navštívime historické centrum mesta Poprad a Kvetnicu.
16
Beseda na Letnej
Riadené vs. sabariadené vzdelávanie
- Ako sa naučiť seba-riadeniu?
- Je možná inklúzia v súčasnom školskom systéme?
- Prečo vieme radiť druhým, len sami si často poradiť nevieme?
- Ako zvládnuť “nezvládnuteľné” alebo “problematické”deti v kolektíve?
- Je vôbec možné sa dopracovať k zmene systému školstva tak, aby všetci mohli byť spokojní?
Beseda s názvom RIADENÉ VS SEBA-RIADENÉ VZDELÁVANIE otvorí tému seba-riadenia života človeka v prostredí sociálnej diverzity. Tiež sa budeme venovať téme, ako pristupovať k rôznym typom osobnosti nielen v školskom kolektíve, tak aby boli zachované každého vlastné potreby a hodnoty a aby si každý mohol slobodne rozvíjať svoj potenciál. Beseda by mohla napovedať, ako si môžu učitelia ľahšie poradiť s rôznymi situáciami v ich triede. Témy ako je sociálna a mentálna diverzita a seba-riadené vzdelávanie otvoríme v Poprade spoločne s Antonom Adamčíkom. Beseda je určená pre rodičov, pedagógov a širokú verejnosť.
Anton Adamčík vyštudoval učiteľstvo pre 1. stupeň ZŠ, špecializácia Hudobná výchova, plus špeciálna pedagogika. Po odchode zo školstva aktuálne pracuje v televízii najmä ako reportér spravodajstva a publicistiky. Téme školstva sa však venuje dodnes. V minulom roku zverejnil svoju víziu “Slobodný vzdelávací trh”. Ide o komplexnú predstavu, ako by malo fungovať školstvo. Anton Adamčík je novinár s učiteľskou praxou a podporovateľ slobodného školstva. Už začiatkom 90-tých rokov podal návrh na zásadnú zmenu riadenia školstva, kde štát mal byť v úlohe jedného zo 4 partnerov. V roku 1993 podal prvý experimentálny projekt “Škola hrou pre 1. st ZŠ”, o dva roky neskor aj pre 2. stupeň. Aktuálne sa angažuje pri tvorbe experimentálnych projektov s overovaním seba-riadeného vzdelávania. Anton Adamčík je človek, ktorý išiel do školstva preto, aby ho otvoril a zmenil na ľudské a dôstojné prostredie. Aby DIEŤA, RODIČ, UČITEĽ a ŠTÁT boli rovnocennými partnermi, ktorí si realizujú svoje záujmy na báze konsenzu, nie na princípe silnejšieho. Cieľom vzdelávania a výchovy nemá byť príprava na život potom, ale riadenie vlastného života už tu a teraz. Tvrdí, že škola má byť prostredím rôznorodosti, tzv. diverzity, kde sa vytvárajú modely spolužitia už teraz a prenášajú do života mimo nej. Je presvedčený, že pre zdravý vývoj deti je optimálnym prostredím kolektív s vekovou inklúziou 3-18 rokov, s rôznorodosťou výkonov, schopnosti a nadania v režime seba-riadeného vzdelávania a výchovy.
REGISTRUJ SA TU: http://www.salemark.eu/archives/8152
Plavecký výcvik
Každoročne je iste pre tretiakov sviatkom, keď môžu pár dní v školskom roku navštevovať plaváreň v rámci plaveckého výcviku v AQUACITY Poprad. Sviatkom nie preto, lebo sa „ulejú“ zo školy...To teda nie! Pod vedením skúsených plavčíkov sa žiaci oboznámili s bazénom, s vodou, ktorá im najskôr siaha po bradu, po oči a nakoniec sa niektorí odvážili i do hĺbky takmer dvoch metrov. Postupne zistili, že je to super zábava a relax. Ani nevedeli ako a plavecký výcvik sa skončil. Dostali „mokré vysvedčenie“, ktoré je dôkazom toho, že zvládli plavecký kurz. Voda sa stala pre deti kamarátkou. Určite prehovoria rodičov, aby spolu navštívili plaváreň či kúpalisko, lebo im chcú ukázať, čo všetko ich plavčíci naučili. A čo s rodičmi, ktorí sa boja vody? No predsa ich ratolesti už vedia ako na to ... :)
3
Deň plyšového medveďa
V piatok 11. októbra 2019 sme si so sebou do školy doniesli plyšových medveďov. Veru že ich bolo neúrekom. Malý, veľký, voňavý, strapatý, mäkký, smiešny, farebný........pozrite sa sami :)
9
Beseda s lesným pedagógom
V stredu 23.10. privítali piataci v Modrej zóne odborníka na lesy - lesného pedagóga. Zábavnou formou sa učili poznávať lesné dreviny podľa listov a púčikov, rozlíšiť rohy, parohy a kly, dokonca sa zahrali hru Čo som? o lesných zvieratách. Po premietnutí filmu diskutovali,čo našim lesom najviac škodí a ako im môžeme pomáhať. Zo stretnutia odchádzali s pocitom, že lesy sú našim veľkým bohatstvom a zaslúžia si pozornosť a ochranu.
4
Hodina dejepisu v teréne alebo ako Koloman Koki výliatok mozgovne našiel...
10. októbra sa náš šiestacky dejepis začal netradične – cestou do Gánoviec. Chceli sme naživo vidieť miesta, kde sa pred deväťdesiatimi tromi rokmi našiel výliatok mozgovne neandertálskeho človeka.
A tak sme sa vydali po stopách gánovského neandertálca. Alebo, lepšie povedané, neandertálky. Prešli sme okolo travertínovej kopy Hrádok, odkiaľ pochádzajú početné fosílie = skameneliny. Vyskúšali sme si rôzne atrakcie, ktoré sú inštalované v jej okolí. Navštívili sme tri gánovské termálne pramene a ani silný nepríjemný vietor nás neodradil, aby sme si pobyt pod holým nebom patrične vychutnali.
Pokračovali sme expozíciou v Podtatranskom múzeu, kde sme si zároveň preverili poznatky, ktoré sa na nás nalepili. A že ich nebolo málo! Okrem iného sme zistili, prečo sa v našich končinách zdržiaval neandertálsky človek, ako sa dostal do lebky travertín, aké druhy pravekých zvierat sa u nás zdržiavali a prečo výliatok mozgovne nikdy nesmie opustiť Českú republiku...
10
My Machine
Tento školský rok sa aj naša škola zapojila do projektu Karpatskej nadácie My Machine. Jeho cieľom je podporiť tvorivé myslenie detí a mládeže. Tento projekt dáva šancu vynaliezavým deťom a mladým ľuďom nachádzať technické riešenia pre originálne nápady. Jeho jedinečnosť spočíva v spolupráci troch úrovní vzdelávacieho systému – základných, stredných odborných a vysokých škôl. Deti a mladí ľudia sa učia pracovať v tímoch, komunikovať, prezentovať, vnímať a rešpektovať vzájomne svoje talenty, kriticky myslieť a tvorivo pristupovať k riešeniu problémov. V utorok 15.10.2019 sa konal prvý workshop, na ktorom žiaci 5.S triedy vymýšľali a tvorili svoje vynálezy. Spomedzi všetkých vybrali dva, ktoré sa budú ďalej realizovať ako prototypy v spolupráci so Strednou priemyselnou školou v Poprade a Strojníckou fakultou Technickej univerzity v Košiciach. Už teraz sa tešíme na ďalšiu spoluprácu. (fotografie Tibor Czitó)
9
Oznam
AJ TAKTO SA UČÍME
Na jeseň sú Tatry najkrajšie. Presvedčili sme sa o tom v jeden slnečný októbrový deň, kedy sme sa vybrali na výlet na Skalnaté pleso. Počasie bolo ukážkové a okrem informácií z náučného chodníka pri Skalnatom plese a vo Svištej krajinke, sme si mohli vyskúšať aj pozorovanie prírody ďalekohľadom. Zoznámili sme sa so životnými podmienkami organizmov pásma kosodreviny a v pásme lesa sa nám podarilo vidieť stádo sŕn. Okrem úžasných dojmov sme si odniesli aj veľa nových informácií.
Stopári z Letnej
10
KARATE / KOBUDO